Kisvárdai Szakképzési Centrum

OM kód: 203043/007 | 4900 Fehérgyarmat Iskola köz 2.

HírekKözérdekű adatokKRÉTA
Széchenyi 2020

Az iskola bemutatása

Az iskola felépítése: Az elméleti oktatás 24 tanteremben folyik, ebből 4 számítástechnikai szaktanterem, 1 multicenter, 1 táncterem, 1 kereskedő kabinet, 1 pincér kabinet, 2 szakács kabinet, 1 számítógépes pénztárkezelő szaktanterem. Az iskola rendelkezik könyvtárral is.

Tanműhely: digitális alkotóműhely, esztergályos, fémipari alapképző, gázkészülék-szerelő, hegesztő, asztalos, hűtő és szellőzésrendszer-szerelő, faesztergályos tanműhelyek, valamint daraboló és karbantartó műhelyek.

Tornacsarnok: 40m x 20m-es méretű játéktér, 350 fős lelátó, 1 kondicionáló terem, 1 aerobic terem, 4 öltöző zuhanyzóval.

Tantestület: 36 fő.

Tanulói létszám: 803 fő (2023. szeptember 1-jei statisztikai adatok alapján)

Szakképző létszám:    312 fő

Technikumi létszám:  67 fő

Felnőttképzés:           424 fő

Képzési formáink: Szakképzés, Technikum, Felnőttképzés

Szakképzés: Az új SZJ (Szakmajegyzék) szerinti 3 éves képzés bevezetése mellett utolsó két kifutó évfolyama van az OKJ-s 3 éves képzési rendszernek.

Az új szakképzési struktúra lényege, hogy mindenki számára rugalmas tanulási utakat, átjárhatóságot biztosít. A tanulmányaikat gimnáziumban, technikumban vagy szakképző iskolában megkezdők is eljuthatnak a felsőoktatásba, illetve versenyképes, alapfokú vagy érettségi végzettségre épülő szakmai képzettséggel léphetnek be a munkaerőpiacra

A technikusképzés 5 éves. Az első két év ágazati ismereteket adó képzése után a második ciklusban duális képzés folyik. A képzés időszakában a tanulószerződés átalakul munkaszerződéssé, amely a képzés alatt jövedelemhez juttatja a tanulót. A négy kötelező közismereti tárgyból tesznek érettségit a diákok, a technikusi szakképesítés szakmai vizsgája lesz egyben az ötödik érettségi tárgy. Így 13. év végi sikeres vizsga után két végzettséget igazoló bizonyítványt kap. Kézhez kapja az érettségi bizonyítványát, és a technikusi végzettségét igazoló oklevelét. A technikumban megszerzett tudás megteremti a lehetőségét, hogy a jó eredménnyel végzettek a szakmai vizsgájuk eredményének figyelembevételével tovább tanulhassanak felsőoktatásban azonos ágazaton belül.

Technikum választás újdonsága, előnyei:

Először ágazatot választ, amivel 2 évig ismerkedik.

1. évfolyam után történik a szakmaválasztás.

A technikum egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit

Matematikából, magyarból, történelemből, valamint egy idegen nyelvből ugyanaz a tananyagtartalom, ugyanolyan óraszámban, mint a gimnáziumban. Ezekből a közismereti tantárgyakból érettségi vizsgával zárul az oktatás, előrehozott érettségi lehetőséggel.

a nyelvvizsga megszerzésére a lehetőség adott, hiszen ugyan olyan óraszámban történik a nyelvtanulás, mint a gimnáziumban, de itt egy nyelvből.

Nem kell ötödik érettségi tantárgyat választani, mivel a szakmai vizsga lesz az ötödik érettségi tantárgy a technikusi vizsga emelt szintű érettségi tantárgynak számít.

Az 5 év elvégzése után egyszerre kap érettségi bizonyítványt és a technikusi oklevelet

A szakképző iskola 3 éves. Az első év ágazati ismereteket adó képzés, az azt követő két évben duális képzés folyik, elsősorban munkaszerződés keretén belül. A végzés után itt is nyitott a lehetőség az érettség vagy akár a technikusi képzettség megszerzésére. Mivel a szakképző iskolában és a technikumban is ágazati alapképzés történik a képzés első szakaszában, a 9. évfolyam végén van átjárhatóság a két iskolatípus között különbözeti vizsga nélkül. Az ágazati alapképzés ágazati alapvizsgával zárul. Az ágazati alapvizsga alkalmas egyszerű munkakörök betöltésére. A szakmai képzés lehetőséget biztosít a csak érettségizett, gimnáziumot végzettek, valamint az egyetemi tanulmányaikat feladó fiatalok részére. Erre szolgál a technikum 2 éves képzése.

Szakképző iskola választás újdonsága, előnyei:

• mesterképzés folyik
  • 3 éves
  • az első év ágazati ismereteket adó oktatás,
  • évfolyam után még a technikummal átjárható rendszer.
  1. évfolyam után történik a szakmaválasztás, 10. és 11. évfolyam szakmai képzés duális keretek között zajlik

Ösztöndíjat a szakképzési munkaszerződés váltja

Duális képzés=a képzés helyszíne elsősorban vállalatoknál, vállalkozóknál lesz, ahol a szakma elsajátítása történik.

Kisvárdai Szakképzési Centrum

Kisvárdai SZC Fehérgyarmati Móricz Zsigmond Szakképző Iskola

4900 Fehérgyarmat Iskola köz 2.

Telefon: +3644510072

E-mail: szakkepzofgy@gmail.com